baranataman
Bio: I like drama movies instead of action movies. I can\\\\\\\'t stand a sheer action movie. I prefer watching message-carrying movies, and i am fond of brilliant acting performances such as Al Pacino in Scent of a Woman or Daniel day-lewid in There Will Be Blood.
Recent Ratings
Check out baranataman's...
79 18% | Ted (2012) - Rated 16 Jan 2016
"Despite it has no good message, no drama, no philososphical side, this is a pure example of comedy, I laughed a lot during this movie. I was very pleasent while I was watching it."
|
86 34% | The Elephant Man (1980) - Rated 16 Jan 2016
"A good movie, great acting but I think Linch made this movie a little boring, on purpose. But again, it is a good movie supported with good music."
|
94 81% | The Big Lebowski (1998) - Rated 16 Jan 2016
"A huge example of dark humour and comedy. It can be seen as a comedy and crime film, it has philosophical side and good citations. I totally adore this movie, what can I say more ?"
|
77 13% | Good Morning, Vietnam (1987) - Rated 16 Jan 2016
"Despite Robin Williams, I dont't think Good Morning Vietnam is a brilliant movie. I like Vietnam movies, I like dark humour, I love Robin Williams's acting, I love Louis Armstrong, but this is not a good instance of this mix."
|
92 55% | Black Swan (2010) - Rated 16 Jan 2016
"One of the best suspense movies I have ever seen. I adore Aronofsky's style alongside with Requiem for a Dream. Portman was excellent, the atmosphere was immersive and the tone was tense. I really liked this movie as the best example of suspense movies."
|
92 55% | V for Vendetta (2006) - Rated 16 Jan 2016
"It is a great movie, it has great rebellious side makes mee want to start a revolution ! Portman and Weaving were brilliant, and the tone was effective."
|
93 71% | Midnight in Paris (2011) - Rated 16 Jan 2016
"Very very good movie ! I like city movies especially from Allen and this is the masterpiece, the top of it. It has a very warm atmosphere, a sincere scenery and great actings from Cotillard and Stoll. It was great to see my favorite writers and painters, I learned about Bunuel from this film so this is a remarkable movie for me."
|
93 71% | Big Fish (2003) - Rated 16 Jan 2016
"Brilliant movie ! I love Tim Burton universes in each of his movies ! Also, it has a striking ending which made me want to cry. A bit not-exiting in the middle of the movie, but totally I love this movie."
|
76 5% | Limitless (2011) - Rated 16 Jan 2016
"It is an action-based movie but it has good sides such as De Niro. It is not boring and at the end you feel suprised. But again, this is not my favorite genre."
|
93 71% | The Dark Knight Rises (2012) - Rated 16 Jan 2016
"Another exception, alongside with Kill Bill, in action movies. I adore the Dark Knight triology and I think it is a perfect ending for this phenomenon. The acting, the effects, the messages, the director, the atmosphere, nearly perfect."
|