bananaking

bananaking
Flick Fan - 70 Film Ratings
Member Since: 13 May 2013
Location: Canada

more Recent Ratings

76 30% King Kong (2005) - Rated 24 May 2013
"I'm only warding King Kong's sheer scope with the 76. The convoluted script, the odd acting nods, and the strange changes from the original make this movie a little iffy but with Peter Jackson at the helm you're guaranteed to see something big."
85 62% Taxi Driver (1976) - Rated 24 May 2013
"An incredible window into life in the big city. De Niro gives a perfect performance as Travis Bickle and pushes this movie to great heights. Can you ever go wrong with Scoresese and De Niro?"
93 95% Pulp Fiction (1994) - Rated 24 May 2013
"The quintessential Quentin Tarantino movie (say that five times fast). It perfectly embodies everything that the Tarantino genre is, fast, fun, witty, sharp, bloody, action packed fun. An incredible movie."
93 95% Citizen Kane (1941) - Rated 24 May 2013
"Ingenious story, perfectly crafted script and the greatest directional debut of all time come together to create this masterpiece that will forever stand the tests of time. It's no surprise this is number one on countless 'best movie' lists."
84 55% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 24 May 2013
"The perfect film for fantasy entertainment. What it lacks in scope and philosophical insight (as opposed to the first and absolutely the last films) it makes up for in action packed magic and monster duels."
80 42% Contagion (2011) - Rated 14 May 2013
"Why aren't their more movies about real plausible epidemics? Contagion is an absolute success even though at times it may get convoluted. I thoroughly enjoyed this movi.e"
82 47% Bonnie and Clyde (1967) - Rated 14 May 2013
"Revolutionized crime films forever. Warren Beatty gives a commanding performance as one half of this criminal duo. Though at times the story moves slowly there is no denying how great this movie is."
86 69% Zombieland (2009) - Rated 13 May 2013
"Definitely in my top 3 Zombie movies ever, and that is a very competitive genre. Absolute fun, one of the best comedies as of late. Every actor is perfect in their role."
80 42% Spider-Man (2002) - Rated 13 May 2013
"As non Nolan-Batman superhero movies go, this is probably one of the best. True to the comics and clever to boot, it's every Spider-geeks dream. Raimi kicks off with a bang, it's too bad he lost it in the end."
83 51% Rocky (1976) - Rated 13 May 2013
"The ultimate underdog story. The film itself comes from the humblest of beginnings and, though the story isn't the cleverest, it is a tremendous success. One of the rare moves that really really tries so hard to be uplifting and actually succeeds."