Balthlazar

balthlazar
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 27 May 2008
Location: Athabasca, Alberta, Canada

more Recent Ratings

85 60% Labyrinth (1986) - Rated 28 May 2008
"I have to say Jim Hensen definatly has a darker turn of mind. Interesting concept, used enough to be familiar, but not enough to be cliche. David bowie is awesome in this... all in all a very good movie."
80 35% The Blues Brothers (1980) - Rated 28 May 2008
"Look i know its supposed to be a classic, but this movie is way too long i only scored it as high as i did, because of a few scenes and the writing (which was stellar) the movie itself just seems to drag."
91 90% The Blind Swordsman: Zatoichi (2003) - Rated 27 May 2008
"Well "Beat" Takeshi kitano, went and took one of my favorite movie franchises, and.... didnt do too badly! For a guy who started his career making fun of "chambara " movies, he treated Zatoichi with reverence, and crafted a very good story. I always liked Zatoichi's sense of justice in a world that qute literally had none."
82 45% True Lies (1994) - Rated 27 May 2008
"Surprisingly one of arnies best."
91 90% The Godfather (1972) - Rated 27 May 2008
"Its the godfather, what more can be said. Very good direction, very good writing, what all crime movies should aspire to be. A man seeking His way in life, only to find hes trapped by the family business."
90 75% Kill Bill: Volume 1 (2003) - Rated 27 May 2008
"It is what it is, a very good homage to movies i adore. The first time i saw this, i had just seen two days prior lady snowblood for the first time."
85 60% Superbad (2007) - Rated 27 May 2008
"A very good movie, with some heart warming parts, and some very funny parts. Film is designed to make you remember similar things you have done, and reminisce."
40 5% Joe Dirt (2001) - Rated 27 May 2008
"Terrible writing, terrible premise"
70 25% Sister Act (1992) - Rated 27 May 2008
"At least the concept is surprisingly original. Some funny parts, Heart warming... to a point"
52 15% I Still Know What You Did Last Summer (1998) - Rated 27 May 2008
"A familliar re-hash. Same concepts, same twists, Same story. Sheesh."