Aron Ward

aron_ward
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 28 Jul 2013
Location: UK

more Recent Ratings

85 58% The Damned United (2009) - Rated 28 Jul 2013
"Very enjoyable football flick. Sheen is very good - I almost disliked his version of Clough as the real thing"
75 23% 300 (2007) - Rated 28 Jul 2013
"If you're in the right mood (want to see thousands of people being sliced apart) then this is a very good movie. Was a bit cheesy for me and there was something about Butler's accent....."
60 8% The Holy Mountain (1973) - Rated 28 Jul 2013
"Went to see this with a friend - I probably wouldn't have gone to see it by myself because I would have thought it would be too weird for me - I was right. Put it this way, it was financed by John Lennon."
88 67% True Grit (1969) - Rated 28 Jul 2013
"Very good film; Wayne's second best after the Searchers"
90 82% The Searchers (1956) - Rated 28 Jul 2013
"Not normally a fan of westerns but this was a very fun film."
85 58% The Bourne Supremacy (2004) - Rated 28 Jul 2013
"Sticks with the Bourne concept which makes it enjoyable"
90 82% The Bourne Identity (2002) - Rated 28 Jul 2013
"Enjoyable alternative to Bond"
78 32% Rush Hour 2 (2001) - Rated 28 Jul 2013
"I just like Chris Tucker and Jackie Chan"
80 44% Rush Hour (1998) - Rated 28 Jul 2013
"Sorry. Guilty pleasure"
80 44% The Godfather: Part II (1974) - Rated 28 Jul 2013
"Similarly to the first Godfather movie, this is a good film but overly hyped by critics and by the general populus."