annexe
Recent Ratings
Check out annexe's...
83 69% | Shaun of the Dead (2004) - Rated 27 Mar 2007 |
97 98% | The Bridge on the River Kwai (1957) - Rated 26 Mar 2007
"This is my favorite David Lean film. There are, of course, the adventure sequences, but the truly memorable parts of the film involve Guinness' internal and external conflicts, Sessue Hayakawa's struggles between his mind and his country, and the obliviousness of the special forces team. I can hardly think of a more fitting (or timeless) conclusion to a movie. Nothing short of brilliant."
|
67 35% | Derailed (2005) - Rated 26 Mar 2007
"I didn't think the movie was that great overall, but RZA is actually a pretty good actor."
|
80 65% | Dirty Pretty Things (2002) - Rated 26 Mar 2007
"A good representation of the moral and social complexities of illegal immigration. I wasn't a fan of the ending, however."
|
79 62% | Beverly Hills Cop (1984) - Rated 26 Mar 2007 |
79 62% | Jurassic Park (1993) - Rated 26 Mar 2007 |
93 91% | A Christmas Story (1983) - Rated 26 Mar 2007
"This might just be the quintessential Christmas movie."
|
75 53% | UHF (1989) - Rated 26 Mar 2007 |
89 82% | Best in Show (2000) - Rated 26 Mar 2007
"One of my favorite comedies. Quite possibly the best on-screen chemistry I've seen."
|
88 80% | Forrest Gump (1994) - Rated 26 Mar 2007 |