amysrobot

amysrobot
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 18 May 2006
Location: USA

more Recent Ratings

74 25% Nil by Mouth (1997) - Rated 14 Aug 2007
"Grueling movie. Very well made and emotionally powerful, but I wouldn't watch it again."
85 55% The Seven Year Itch (1955) - Rated 14 Aug 2007
"Screwball-ish and stagey, sure, but it's a really fun movie. Love that underwear in the icebox."
80 45% Batman Begins (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Maybe takes itself a little too seriously, but the visuals were very cool. Also Gary Oldman as Det. Gordon was excellent."
96 95% The Silence of the Lambs (1991) - Rated 14 Aug 2007
"Just one of those completely perfectly constructed movies. Watched it 5 times in the theater when I was in high school. Never gets old."
94 85% Napoleon Dynamite (2004) - Rated 14 Aug 2007
"I loved Napoleon. A lot of people thought this movie was mean, but I thought it was actually very affectionate. Funny, sweet."
63 5% Mean Girls (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Some funny moments, and another great Lindsay Lohan performance (will there ever be another one?) but surprisingly conventional by the end."
92 75% Lost in Translation (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Very funny and sad and meaningful all at the same time. Awesome soundtrack. Really shows what a good actor Bill Murray is. And then he did Garfield. Christ."
88 65% City of God (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Beautiful visuals, but the structire and narrative were pretty obvious. Characters often one-dimensional, apart from the main kid."
64 15% Celebrity (1998) - Rated 14 Aug 2007
"Not Woody's best movie, but there are some great moments with Kenneth Branagh and, I think, Winona Ryder (surprisingly enough). Maybe a little overconfident about his caustic views on celebrities--not many original throughts."
79 35% Bad Santa (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Not enough of the jokes hit for me, but has some really hilarious moments."