alexisbea

alexisbea
Flick Fan - 42 Film Ratings
Member Since: 28 Jul 2008
Location: Springfield, Missouri, USA
Bio: I'm Alexis Snider. My favorite things are coffee, conversations, and friends. I love music, films, writing, and photography. I enjoy life, you should too. Write it, paint it, draw it, shout it, learn something about it. Life is beautiful. I will do whatever it takes to feel inspired and to express myself. I am constantly on a search for answers to always arising questions. I adore simple things.

more Recent Ratings

80 44% Dick (1999) - Rated 18 Sep 2014
96 88% One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) - Rated 28 Jul 2008
"Such a powerful film."
97 95% Donnie Darko (2001) - Rated 28 Jul 2008
"I find this film to be quite deep and dark and absolutely intriguing and powerful. Almost magic."
97 95% Fight Club (1999) - Rated 28 Jul 2008
"A most spectacular film. Epic."
77 36% Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) - Rated 28 Jul 2008
"This is my favorite harry potter film thus far."
87 61% Stand by Me (1986) - Rated 28 Jul 2008
"Really really heartwarming and a good film to watch with family and friends."
80 44% Airplane! (1980) - Rated 28 Jul 2008
"So dorky but so good and funny."
96 88% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 28 Jul 2008
"I adore this film for its truth."
89 70% The Crow (1994) - Rated 28 Jul 2008
"I watched and watched and watched this film over and over again as a kid and had the hugest crush on Brandon Lee. Powerful and usual."
96 88% Brick (2005) - Rated 28 Jul 2008
"Such a cool film. Dark, interesting, and pretty jaw dropping. A wonderful murder mystery."