ainocencio48
Recent Ratings
Check out ainocencio48's...
100 97% | Perfume: The Story of a Murderer (2006) - Rated 04 Nov 2017
"A perfect score for a perfect film. All in all, this is the perfect story of a murderer. From the beginning to the end, it keeps your attention all to the film, and pretty soon you'll find yourself gripping with suspense. The story line was perfect, the ensemble as a whole, the musical scoring, and of course the cinematography. I also love how they ended this movie"
|
99 87% | Inside Out (2015) - Rated 04 Nov 2017
"I watched this without knowing anything about this film. After all, I have a pretty cool history with the Disney-Pixar films as I've never been disappointed (that much) before. And I have to say that this was a pretty unique concept that was executed in such a unique story line. I salute the writers for creating a story for kids that would actually make sense even to adults, and to all ages in that case. I hope Pixar create more films like this one."
|
93 40% | The Devil Wears Prada (2006) - Rated 04 Nov 2017
"Meryl Streep, as always, ladies and gentlemen. This is one of her more popular roles alongside Anne Hathaway, and I couldn't help but admire both actors in their portrayal for this film. Before watching this, I actually read the book this was based from and I'd say Streep walked out of the pages as the character she portrays. Although I didn't pay too much attention on other cinematic details, I'd still give this a decent rating because I love the story."
|
96 65% | Whip It (2009) - Rated 04 Nov 2017
"Two thumbs up for this film. It was all the mix of drama and comedy you could ask for in a movie. With Ellen Page on the lead and other great actors on the ensemble such as Kristen Wiig, Julliette Lewis, and Drew Barrymore. Oh and by the way, this is a "you go, girl!" kind of film. But I really think this is something for the general audience, especially those little girls who hasn't known their inner "Babe Ruthless" Recommending this, definitely."
|
90 30% | Tangled (2010) - Rated 04 Nov 2017 |
94 47% | Pitch Perfect (2012) - Rated 04 Nov 2017
"First off, Anna Kendrick was someone I used to refer to as "Bella's friend on Twilight" but needless to say, this film skyrocketed her into stardom, for a good reason. This film isn't the usual musical where you just belt out in the middle of the road but rather this is a perfect combination of music, comedy, and drama. I mean DRAMA. Not the one with tears or something."
|
79 12% | Kung Fu Panda (2008) - Rated 04 Nov 2017
"Rather mediocre for me, given that I'm a kid at heart. Nah, just doesn't work out for me"
|
98 75% | The Shawshank Redemption (1994) - Rated 04 Nov 2017
"I loved 90's movies after watching this. This is also the film that introduced me to thriller. Both Tim Robbins and Morgan Freeman did an exceptional job at their roles.I also love the script and Freeman's narration, I mean, come on."
|
90 30% | Catch Me If You Can (2002) - Rated 03 Nov 2017
"I first saw this movie when the psychology department in our university held a free screening. I'm glad I went there and sat for the two hours this film ran. The casting caught my interest as I've never seen DiCaprio and Hanks together in a film before. As it turns out, they both did a magnificent performance. Although this isn't my favorite film of either of them, when combined together, this film has brought out so much talent in the big screen.--"
|
96 65% | Ran (1985) - Rated 03 Nov 2017 |